fbpx
0.242.243.77.96 [email protected]

Bir Günde Roma Nasıl Gezilir?

Roma, İtalya’nın en çok turist gelen şehirlerinin en başında geliyor. Her yıl milyonlarca insan bu şehri görmek için İtalya’nın yolunu tutuyor. Şehir, onu görmeye gelen herkesi büyülemeyi başarıyor. Roma gemi ile gelince de güzel olan şehirlerden bir tanesi. Burayı gemi ile ziyaret edecekseniz, gezecek birçok yer var ama siz bir günde nasıl biter diye korkmayın. Sizin için, şehrin belli başlı yerlerini görebileceğiniz güzel bir liste hazırladık.

Roma gemi turları alanların en beğendiği şehirlerden birisi olmayı başarıyor. Güzelliği ve popülerliğinin bunda etkisi oldukça büyük… Romada gezilecek yerler saymakla bitmez ama şehrin karakteristik yapısını çözmek için bir gün de yeterli olabilir. Bu şehri tanımaya ve anlamaya geldiyseniz, bir günde de onu çözebilirsiniz. Çünkü Roma gezilecek yerler konusunda oldukça cömert. Eğer zamanınız kısaysa da ona göre stratejik hareket etmeli, zaman yönetimini güzel yapmalı ve kısa zamanda çok yer görmelisiniz.

Belki de Roma çıkışlı gemi turları alarak gezinize Roma’dan başlayacaksınız. O zaman da gemiye gidene kadar zamanınızı değerlendirebilir ve şehri gezebilirsiniz. Size vereceğimiz reçete ile bu şehri genel hatları ile çözebilirsiniz. Emin olun gemiyle Roma da oldukça güzel, eğlenceli ve akılda kalıcı olacaktır. Çünkü Roma tatil konusunda size çok güzel ve farklı yerler sunan bir cennet gibi…

Roma turu fırsat sunan rotalardan bir tanesi. Eğer ödemenizi erken yaparsanız indirimli olarak turunuzu alabilirsiniz. Aynı geziyi çok daha indirimli olarak almak istiyorsanız promosyon dönemlerini mutlaka takip emeli ve erken rezervasyon dönemlerinden faydalanmalısınız. Şimdi eğer hazırsanız sizin için hazırladığımız Roma gezi rehberi ve duraklarına göz atabiliriz…

İlgili Turlar

Limandan Çıkış

Roma’da Civitavecchia Limanı ile şehrin arasında biraz mesafe olduğu için merkeze ulaşmak istiyorsanız öncelikle birkaç seçeneği değerlendirmelisiniz. Birinci seçenek; geminizin shuttle hizmetinden faydalanmak. Gemi, kara turu almayanlar için ücreti karşılığında yarım saatte ya da bir saatte bir merkeze otobüs seferi koyabiliyor. İkinci seçenek; limandan trene binmek. Tren yaklaşık 40 – 45 dakika sürüyor.

Vatikan

Roma gezinize Vatikan ile başlayabilirsiniz. Limandan hızlı trene binerek San Pietro durağında inmelisiniz (Tren 4,60 € tutuyor). Vatikan’da gezilecek yerler:

1. San Pietro Meydanı: 1656 – 1667 yılları arasında büyük usta Bernini tarafından yaptırılan San Pietro Meydanı’nda en dikkat çekici şey, Mısır Sütunu olacak. Bunun dışında elips şeklindeki meydanda sütunlar ve yüzlerce Katolik azizinin heykelleri de görülmeye değer.

2. San Pietro Bazilikası: Burası Vatikan’daki en popüler yerlerden bir tanesi. Bazilika,dönemin en meşhur isimleri tarafından tamamlanmış. Kubbesi Michelangelo, iç dekorasyonu Bernini ve yapının kendisi Rönesans ve Barok Dönemi’nin en önemli mimarları tarafından tasarlanmış. Yapımı yüz yıldan fazla süren Bazilika, Aziz Petrus’un mezarının bulunduğu yerde, daha önceki bazilikanın üzerine 1506 yılında inşa edilmeye başlanmış. Bugün ise Katolikler için bir hac noktası olmayı başarmış. 11 şapel, 45 altardan oluşan ve resim, heykel başta olmak üzere sayısız sanat eserine ev sahipliği yapan San Pietro Bazilikası Vatikan’da mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

3. Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli: Vatikan’a geldiyseniz mutlaka müzelerini gezmelisiniz. Çünkü burada, birbirinden değerli sanat eserlerini görebileceksiniz. Vatikan Papalarının ruhani öğretileri görsel araçlarla yayma ve kitlelere kabul ettirme amaçlarının birleşiminden doğan ve yüzyıllar içerisinde sayısı hızla artan sanat eserleri koleksiyonları burada sizleri bekliyor olacak.

4. Castel Sant’Angelo: İlk başta İmparator Hadrian’ın mozolesi olan Castel Sant’Angelo, Ortaçağ’da bir kaleye dönüştürülmüş ve tarihi boyunca sayısız savaş ve trajediye tanıklık etmiş. Burada mutlaka görmeniz gerekenler;
– Ölülerin küllerinin saklandığı Sala delle Urne,
– Papa III. Paul için yapılan görkemli fresklerin bulunduğu Sala Paolina,
– Benzersiz bir manzarası olan Terrazzo dell’Angelo.

Kolezyum ve Forum

Eğer 3-4 kişiyseniz hiç uğraşmadan Uber çağırın çünkü Vatikan – Kolezyum arası Uber ile 25-30 Euro tutacak. Tabi isterseniz buraya otobüs ile de ulaşabilirsiniz ancak bu şekilde biraz yürümeniz gerekecek.
Roma tarihinin en ihtişamlı yapılarının başında gelen Kolezyum’u görmeden kendinizi Roma’ya gitmiş sayamazsınız. Taştan amfitiyatro, Roma halkına hediye olarak Flavian hanedanından İmparator Vespasian tarafından yaptırılmış inanılmaz büyüleyici bir yapıdır. Romalılar amfitiyatroları, yaklaşık iki bin yıl önce gladyatör dövüşleri, hayvan avı, tiyatro ve tarihi savaşların gösterileri için kullanırlarmış. Buraya gittiğinizde aklınıza Russell Crowe’un oynadığı Gladyatör filmi gelecek. İhtişamlı yapı sizi oldukça büyüleyecek.

Pantheon ve İspanyol Merdivenleri

Buradan ayrıldıktan sonra sıra İspanyol Merdivenlerinde… Hava güzel olursa ve dilerseniz yürüyerek de gidebilirsiniz çünkü Kolezyum’a uzaklığı 2,5 – 3 km kadar. Eğer İspanyol Merdivenleri’ne yürüyerek gitmek isterseniz yol üstünde zaman olursa mutlaka Pantheon’a bir bakın.

Pantheon, Antik Roma döneminden kalan ve günümüze çok iyi korunarak gelmiş bir tapınak. Yapı, 609 yılında Bakire Meryem Kilisesi olarak kutsanmıştır ve bu Antik Roma’nın neden en iyi korunmuş binası olduğunun da bir açıklamasıdır.
İspanyol Merdivenleri, Roma’nın en keyifli meydanlarından bir tanesidir. Hiçbir şey yapmasanız da burada oturup bir dondurma yemek sizi gerçekten mutlu edecek. İspanyol Merdivenleri ile 1726 yapımı Trinita dei Monti Kilisesi’ne çıkabilirsiniz.

Aşıklar Çeşmesi

İspanyol merdivenlerinden sonra 500 metre ileride Aşıklar Çeşmesi’ni göreceksiniz. Roma’ya gelip de Aşıklar Çeşmesi’ne para atmadan olmaz. Dileğinizi tutun ve çeşmeye paranızı atın. 1732 yılında yapımına başlanan çeşmenin tamamlanması için tam 30 yıl gerekti. Tarih boyunca aşk filmlerine sahne olan Aşıklar Çeşmesi, When in Rome, To Rome with Love, Roman Holiday, La Dolce Vita, Eat Pray Love, La Grande Bellezza, Ladri Di Biciclette ve Melekler ve Şeytanlar gibi birçok filme ev sahipliği yapmış.

Yeme – İçme Önerileri:

Yukarıdaki bölgeler aşırı turistik ve kalabalık olduğu için size daha az turistik ve kalabalık olmayan yerleri önermek istiyoruz.

Pizza E Mozzarella: Burada güzel bir pizza yiyebilirsiniz.
Fuorinorma: Eğer panini seviyorsanız buraya bayılacaksınız.
La Salumeria: Sandviç ve panini için burayı tercih edebilirsiniz.
CamBio Vita: Dondurma için burayı mutlaka denemelisiniz.
La Casa del Caffe Tazza d’Oro: Kahvesiz gün geçmiyorsa bu adres sizi mutlu edecek.

Ebru Yılmaz

Gezmek, keşfetmek bir yaşam biçimidir. Hayat, ne zaman sonlanacağını bilmediğimiz esrarengiz bir film ise bu filmin her karesinden keyif almalı, bol bol gezmeli, çokça okumalı, hiç durmadan izlemeli, can kulağıyla dinlemeli ve öğrenmenin sınırlarını kaldırmalıyız… Hayattan keyif almak için gezmekten daha iyi bir reçete olabilir mi?

Leave a Reply