fbpx
0.242.243.77.96 [email protected]

Bir Günde Malta Nasıl Gezilir?

Gemi turu son zamanlarda popülerliğini gittikçe artırırken Malta turları da en sevilen rotalardan birisi haline geldi. Gemi ile seyahat etmeyi seviyorsanız ve adaları keşfetmekten hoşlanıyorsanız Malta’yı mutlaka gezmelisiniz. Doğanın güzelliği sizi büyüleyecek ve oradan kolay ayrılamayacaksınız.

Malta gemi turları ile cennetten bir parçayı görmeye hazır mısınız? Burada sizi çok farklı ve unutulmaz bir güzellik bekliyor. Emin olun Malta gezisi aklınızdan çıkmayacak turlarınızdan birisi olacak. Eğer daha önceden tur araştırırsanız promosyon Malta turu bulabilir ve turunuzu daha uyguna getirebilirsiniz. Aklınızda Malta’ya gemiyle ulaşım konusunda soru işaretleri varsa bunları bir an önce kovmalısınız çünkü gemi turu ile Malta adasını dolaşmak hem kolay hem de oldukça keyifli olacak.

Eğer gitmeden önce Malta turu yorumları okursanız aslında size gideceğiniz yerler konusunda bilgi verecektir. Biz de sizi bu konuda yönlendireceğiz. Yazımızda ulaşacağınız en önemli bilgi bir günde bu geziyi en iyi şekilde nasıl tamamlayacağınız olacaktır. Yazımız size Malta gezilecek yerler hakkında bilgi vermekle kalmayacak, zaman ayarlamanızı da en iyi şekilde nasıl yapacağınızı anlatacaktır. Eğer siz de sizin için hazırladığımız bir günlük Malta gezi rehberi yazımızı merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

İlgili Turlar

Rabat ve Mdina

Gezinizin ilk durağı Rabat olmalı. Gemiden inip Rabat köyüne giden otobüslere binerek Rabat turunuza başlayabilirsiniz. Otobüs ile yarım saat sonra Rabat’a varmış olacaksınız. Eğer tarihe meraklıysanız, Malta’nın tarihi yapısında sizi oldukça gerilere götürecek Rabat çok hoşunuza gidecek demektir. Ortaçağ yolculuğunu size sunan Rabat’ta zaman nasıl geçecek anlamayacaksınız. Ancak zamanınız kısıtlı olduğu için buradaki gezinizi tamamladıktan sonra otobüsle 5 dakika mesafedeki Mdina köyünü gezebilirsiniz. Rabat ve Mdina’nın Game of Thrones dizinin çekildiği yerler olduğunun altını çizmeliyiz.

 

Eğer tarihe ve mimariye meraklıysanız Mdina’yı mutlaka görmelisiniz. Mdina, Avrupa’nın en güzel antik sur şehri örneklerinden biri olmakla kalmayıp Ortaçağ ve Barok mimarisi karışımıyla da oldukça dikkat çeken bir bölgedir.

Ara Not: Buradan çıktıktan sonra Marsaxlokk’a gidebilirsiniz. Burası küçük ve güzel bir balıkçı köyü ama olmazsa olmaz yerler listemize dahil değil. Zamanımız kısıtlı olduğu için ve gidiş geliş 3 saatimize mal olacağı için buraya gitmemize gerek yok. Tabi eğer Malta’ya ikinci gelişiniz ise ve diğer yakın bölgeleri gezdiyseniz Marsaxlokk düşünülebilir.

Valletta

Mdina’dan Valletta’ya gidişiniz çok daha kolay olacak. Telgha durağından binip Valletta 18 durağında indikten sonra yaklaşık 10 dakika (800 metre) yürüyüş ile Valletta’ya ulaşabilirsiniz. Buraya vardığınızda öncelikle Üst Barakka Bahçeleri’ne çıkıp Malta’nın en güzel manzarasına şahit olmalısınız. Eğer isterseniz Valletta’da yemek molası verebilirsiniz. Burada size üç alternatif sunacağız.

Ucuz: The Submarine – Merchant Street’te sandviç yapıyor.
Orta: Beati Paoli Restaurant
Pahalı: Risette – fine dining ortamı.

Valletta’da gezilecek belli başlı yerler:

1. Ulusal Arkeoloji Müzesi (National Museum of Archaeology): Arkeoloji ile ilgileniyorsanız bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz çünkü Ulusal Arkeoloji Müzesi, tarih öncesi çağlardan günümüze uzanan yaklaşık 7000 yıllık tarihe ışık tutar. Müzede, Malta genelindeki arkeolojik kazılardan çıkarılan objelerden heykellere, artefaktlardan savaş araçlarına, mobilyalardan mücevherlere kadar birçok şey bulacaksınız.2. Hagar Qim:
Hagar Qim, MÖ 3800’lü yıllarda insanoğlunun inşa ettiği en eski yapılardan birisidir. Prehistorik döneme ait tapınakları içeren bu arkeolojik kompleks, 1839 yılında bulunmuştur. Şehir mesafesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Hagar Qim’de ilk insanlara ait mabetler, sunaklar, heykel ve biblolar sergilenmektedir.

3. Hal Saflieni Hypogeum:
Yer altına doğru 11 kilometre boyunca uzanan, kireçtaşından yapılmış Hal Saflieni Hypogeum, odalardan ve tünellerden oluşuyor. Yerin altındaki bir labirente benzeyen Hal Saflieni Hypogeum, araştırmalara göre, 5000 yıl önce neolitik dönemde yaşayan insanlar tarafından mezar olarak inşa edilmiş. Burası, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alıyor.

4. Lascaris Savaş Odaları (Lascaris War Rooms): Gizli tünel, geçit ve odalardan oluşan bir yeraltı karargahı olan Lascaris Savaş Odaları, İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük bir stratejik öneme sahip olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sırasında Malta’nın savunulmasında kullanılan savaş stratejileri ve Akdeniz’de süren önemli savaşlar bu karargahta belirlenmiş ve coğrafi konumu nedeniyle de büyük öneme sahip olmuştur. NATO tarafından kullanılmış olan Lascaris, şu anda savaş dönemine ait dioramaların, şemaların, model ve planların sergilendiği bir müze olarak kullanılmaktadır.5. Aziz John Katedrali (St. John’s Co-Cathedral):
Şövalyelerin koruyucusu olarak bilinen Aziz John anısına 1577 yılında inşa edilen katedral, Avrupa’nın en ihtişamlı dini yapılarından biridir. Aziz John Katedrali’nin en dikkat çekici özelliği, yer döşemelerinin Aziz John uğruna savaşırken hayatını kaybeden şövalyelerin mezar taşlarından oluşmasıdır.

6. Üstatlar Sarayı (Grandmaster’s Palace): Şehrin merkezinde bulunan Üstatlar Sarayı Valletta’nın en önemli tarihi yapılarından birisidir. Üstatlar Sarayı 1571 yılında Aziz John şövalyelerinin komutanı ve aynı zamanda şehrin kurucusu Jean Parisot de Valletta’nın sarayı olarak inşa edilmiştir. Oldukça büyüleyici bir yapıdır.

Ve Gezinin sonu

Eğer gezi sonunda zamanınız kalırsa bir kahve içmek farklı bir durak yeri önerebiliriz: The Undercroft Cafe. Muhteşem Malta manzarasından yarım saatliğine uzaklaşabilirseniz, St John Katedrali’ni gezdikten sonra Katedral’in altında yer alan bu kafede mola verebilirsiniz.

Ebru Yılmaz

Gezmek, keşfetmek bir yaşam biçimidir. Hayat, ne zaman sonlanacağını bilmediğimiz esrarengiz bir film ise bu filmin her karesinden keyif almalı, bol bol gezmeli, çokça okumalı, hiç durmadan izlemeli, can kulağıyla dinlemeli ve öğrenmenin sınırlarını kaldırmalıyız… Hayattan keyif almak için gezmekten daha iyi bir reçete olabilir mi?

Leave a Reply